交渉された離婚プロセスはどのように機能しますか?

Boşanma davaları usul yönünden farklılık gösterebilmektedir. Boşanma davası açmak isteyen bireylerin anlaşmalı veya çekişmeli boşanma yoluyla başvuruda bulunmaları mümkündür. Anlaşmalı boşanabilmek için 4721 sayılı Türk Medeni kanununda hükmedilen anlaşmalı boşanma şartları yerine getirilmelidir. Bu kanunun ilgili maddelerinde yer alan anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmiş kişiler anlaşmalı boşanma davası açabilirler.

Anlaşmalı Boşanma İçin Şartlar Nelerdir?


4721 sayılı Türk Medeni kanununda hükmedilen anlaşmalı boşanma şartları şöyle sıralanabilir;

  • En az 1 yıl evli kalmış olmak
  • Tarafların maddi ve manevi tüm hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşmalı olduklarını bildirmek
  • Eşlerin davaya katılım sağlamaları gerekir

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların mahkemeye herhangi bir boşanma gerekçesi tutulmalarında zorunluluk yoktur. 1 yıl evli kalmaları ve boşanmak istediklerini belirtmeleri boşanma kararı için yeterli olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Davalarının Süreci

Boşanmak isteyen eşler evlilik birliği içerisinde İkamet ettikleri bölgede bulunan Aile mahkemesine boşanmak için dava açabilirler. Eğer eşler 6 aydan daha uzun bir süre farklı yerde ikamet etmişler ise böyle bir duruma da boşanma davası davalının bulunduğu yer mahkemesinden açılır.

Anlaşmalı Davalarda Boşanma Protokolü

Anlaşmalı boşanma davalarında gerekli olan belgelerden birisi de boşanma protokolü olarak bilinmektedir.

Boşanma protokolü için de aşağıda sıralanmış olan şartların bulunması gerekir;

  • ​​​​​​Eşlerin boşanma kararını dair iradeleri olmalıdır
  • Ev eşyalarını dair anlaşmalı olmaları gerekir
  • Nafaka konusunda anlaşma olmuş olması gerekir
  • Müşterek çocuk ya da çocuklar varsa velayetin kime verileceği hakkında iki tarafında anlaşmalı olması gerekir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Boşanma davasının anlaşmalı bir şekilde bitirilmesi için nafaka miktarının eşler tarafından anlaşılmış olması gerekmektedir. Nafaka talep etmeyen eşin dosyada nafaka talep etmediğine dair bilgisinin olması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanmada çeşitli nafaka çeşitleri ve miktarları bulunmaktadır. Örneğin yoksulluk nafakası yoksulluğa düşecek olan tarafın talep ettiği nafaka olarak bilinmektedir. İştirak nafakası ise çocuk adına istenen nafaka çeşididir. Bu nafaka çocuğun masraflarına karşılık gelmektedir. Bu nafakanın miktarı çocuğun yaşı, sağlık durumu, eğitimi gibi konular ile belirlenmektedir.

Anlaşmalı Boşanmada Nafaka Ne Zaman Başlar?

Protokol maddesinde nafaka için talepte bulunulması halinde dava açma tarihi itibarıyla nafaka ödeme süresi de başlamaktadır. Mahkeme maddede belirtilen nafaka miktarının aksi belirtilmedikçe davanın açılma tarihi itibariyle nafaka ödenmesi yönünde karar verilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Ücreti Ne Kadar?

Anlaşmalı boşanma ücreti 2020 yılı tarihi itibariyle harcı olarak 45 TL değerindedir. Dava için Barolar Birliği tarafından ücretler belirlenmektedir. Bu ücretler asgari ücret tarifeleri dikkate alınarak belirlenmektedir.

このコンテンツ https://yasinbayram.com/ web sitesinden alınan bilgilerle hazırlanmıştır.チャット

最初にコメントする

Yorumlar